Nie(bezpieczne) oferty pracy. 437 internautów wpadło!

17.12.2013r. 

 

Fundacja Veracity zweryfikowała zachowania dorosłych Polaków, którzy ubiegają się o prace przez Internet. Aż 82% z nich wysyła swoje dane osobowe w ciemno.

 

Celem budowy bezpieczniejszej cyberprzestrzeni Fundacja Veracity przeprowadziła akcję społeczną skierowaną do nieostrożnych internautów. Na 5 portalach ogłoszeń lokalnych zamieszczono 21 wymyślonych ofert pracy o bardzo obiecującym tytule „Praca przez Internet, atrakcyjne wynagrodzenie”. Poszukiwano osób cechujących się podstawową znajomością zasad bezpieczeństwa w Internecie oraz zaangażowaniem, a w zamian oferowano „satysfakcjonujące wynagrodzenie” i możliwość rozwoju.

 

Aby ułatwić internautom zweryfikowanie wymyślonych ofert pracy w ogłoszeniach zamieszczono zbyt krótki numer kontaktow, nieprawdziwy KRS, a także prośbę o załączenie klauzuli zaczynającej się od słów:

 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacynych, promocyjnych i marketingowych przez dowolony podmiot, który znajdzie się w ich posiadaniu”

 

W treści dodano także komunikat:

 

„Zanim aplikujesz sprawdź nas - www.creativy.pl”.

 

Pod tym adresem internetowym widniała informacja o akcji społecznej.

 

Pomimo, że oferta już na pierwszy rzut oka powinna wzbudzać podejrzenia, na adres e-mail przedstawiony w ogłoszeniach napłynęło aż 437 aplikacji od kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy (zobacz infografikę). Osoby te wysłały swoje dane osobowe nie weryfikując w żaden sposób pracodawcy, a na domiar złego duża część z nich załączyła przytoczoną w ogłoszeniu klauzulę.

 

Nieostrożni internauci, stanowiący 82% osób zainteresowanych ofertą pracy otrzymali od fundacji stosowne komunikaty i porady dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych.  

 

Zaledwie 93 internautów stanowiących pozostałe 18% zachowało ostrożność i zweryfikowało wymyślone oferty pracy. Znakomita większość z nich odwiedziła wskazaną stronę internetową, a kilkoro internautów zadało pytania drogą elektroniczną otrzymując stosowne gratulacje.

 

 

Jak się nie dać?

 

Radzi ekspert ds. bezpieczeństwa Wiesław Kasprzak (Blue energy sp z o.o.)

 

Musimy pamiętać, że przestępcy korzystają z wielu metod pozyskiwania danych osobowych. Przykładowo zamieszczają oni fałszywe ogłoszenia rekrutacyjne na portalach z ofertami pracy, próbują wyłudzić dane przez telefon  lub nawet zczytują dane z dowodów osobistych zostawionych pod zastaw wypożyczenia sprzętu turystycznego.

 

Zarówno w Internecie jak i w rzeczywistości najważniejsze jest mieć świadomość zagrożeń i stosować się do zasady ogranicznego zaufania. Nie ufajmy wszystkim i wszystkiemu wokół. Tylko wtedy unikniemy niechcianych i niebezpiecznych sytuacji.

 

Weryfikując ofertę pracodawcy:

 

1. Przed wysłaniem sprawdźmynumer KRS/NIP, dane teleadresowe, stronę internetową pracodawcy.

 

2. Przeszukajmy Internet - zweryfikujmy opinie o potencjalnym pracodawcy, informacji szukajmy przy wykorzystaniu wyszukiwarki na portalach takich jak Goldenline, Linkedin, forach czy facebook’u.

 

3. Bądźmy uważni - czytajmy szczegóły ofert, nie płaćmy za rekrutację, a w przypadku wątpliwości skontaktujmy się z pracodawcą przed wysłaniem aplikacji.

 

Warto także pamiętać, że tylko w 2013 roku aż 8% polskich internautów doświadczyło lub padło ofiarą kradzieży tożsamości. Polska uplasowała się na jednym z czołowych miejsc w Unii europejskiej - po Malcie 11%, Włoszech 11%, Wlk. Brytanii 11% oraz Belgii 9%. (Special Eurobarometer 404, Cybersecurity Report, 2013.pdf).

 

Mamy nadzieję, że w przyszłych latach dzięki akcjom społecznym takim jak opisana w niniejszym artykule Polska zajmie odleglejsze miejsce w tym niechlubnym rankingu. A co najważniejsze nasi internauci zachowując wyższą ostrożność będą bezpieczniejsi.

 

INFOGRAFIKA -> ZOBACZ

 

 

 

 

patronat merytoryczny

 

 

patronat medialny

 

 

 

 

Fundacja Veracity

 

« wstecz